SİGARA ve İNFERTİLİTE

Tütün içiciliğinin sağlık açıdan zararları bilinmektedir; kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları ve kan damarları hastalıklarına ilişkin zararları mevcuttur. Sigara dumanının, hamilelik üzerinde çok önemli zararlı etkileri barizdir ama genellikle takdir edilmemektedir. Sigara içmenin hamile kalmada ve hamileliğin devamında negatif etkileri mevcuttur.

Sigara içmenin kadınlarda üremeye etkileri :

Bütün bilimsel çalışmalar sigara içmenin doğurganlık üzerine ters etki ettiğini desteklemektedir. Kısırlık yaygınlığı daha fazladır ve sigara içenlerin içmeyenlere oranla hamile kalmaları daha uzun zaman alır. Her iki partner tarafından da aktif içiciliğin zararlı etkileri mevcuttur ve pasif içiciliğe maruz kalmanın etkisi nerdeyse pasif içiciliğe yakındır. Araştırmaların gösterdiğine göre, sigara içmenin aynı zamanda kadınların yumurtalıklarına zararlı olduğu ve bu zararın derecesinin kişinin ne kadardır sigara içtiğine bağlı olduğu belirtilmiştir. Sigara içmenin; yumurta ve üreme fonksiyonlarının kaybının artışına neden olduğu ve menopozu birkaç sene erkene aldığını görülmektedir.

Sigarada bulunan maddelerin, yumurtalıklardaki hücrelerin östrojen yapabilme yetisine karıştıkları ve kadınların yumurtalarının genetik anomalilere daha yatkın olmalarını da sağlamakta oldukları gösterilmiştir.

Sigaranın, düşük risk artışı ve olası dış gebelikle çok yüksek oranda bir bağlantısı olduğu gözlenmektedir.

Sigara içen hamileler, düşük kiloda bebekler doğurmaya ve prematüre doğumlar gerçekleştirmeye daha yatkındırlar. Ani bebek ölümleri sendromu sigara içen kişilerde daha yaygın görülmektedir.

Sigaranın yardımla üreme terapilerine etkilerinin sonuçları :

Sigara içen kişilerde içmeyenlere göre, tüp bebek yönteminde neredeyse iki katı daha fazla çaba gerekmektedir. Tüp bebek çalışmaları göstermiştir ki kadın içiciler yumurtalıklarının uyarılması için yüksek dozda gonadotropine gereksinim duyarlar ve en yüksek östrojen seviyeleri içmeyene göre daha düşüktür. Ayrıca çok az yumurtalık hücresi elde edilir ve döngüler daha azdır, ayrıca yerleştirme oranları daha düşüktür ve başarısız döllenmelerin sıklığı daha çoktur. Düşük oranları da daha fazladır. Sigaranın zararlı etkileri yaşı ilerlemiş kadınlarda daha çok fark edilebilir durumdadır. Her şeyden öte, yardımcı üreme teknikleri sigaranın yol açtığı bu zararların üstesinden gelemeyebilir.

Erkeklerde üremeye sigaranın etkileri :

Sigara içen erkeklerin sperm sayımı ve hareketliliği daha düşüktür ve sperm şeklinde ve fonksiyonunda anomali artışı gözlenir. Sigara içiminin erkeklerde doğurganlığa etkisini, fark etmek çok daha zordur çünkü yöneltilen soruyla ilgili çalışmalar yaratmak zordur.

Sigaranın erkeklerin doğurganlığına olan etkileri sonuçlanmamış olsa da, pasif içiciliğin kadınların doğurganlığına olan zararlı etkileri ve sigara içmenin sperm kalitesine olan zararlı etkileri kanıtlanmıştır. Bu nedenle erkeklerde de sigara içimi doğurganlıkla ilgili bir risk faktörü olarak görülmelidir.

Çiftler arasında tüp bebek tedavisinde sigaranın bırakılması: Önemli bir araştırmanın gösterdiğine göre tüp bebek uygulamasından en az iki ay öncesinden sigaranın bırakılması fark edilir bir derecede gebelik şansını artırmaktadır. Uzun süredir sigara içiminin yumurtalık fonksiyonu üzerinde geri dönüşümsüz etkileri olabileceğine rağmen ,eğer kişi sigarayı tüp bebek tedavisine başlarken bırakmışsa, zararlı etkiler bir nebze de olsa tersine çevrilebilir .

Özetle :

Uygun en iyi bilimsel bulguların gösterdiğine göre sigara güçlü bir şekilde kısırlığa katkıda bulunmaktadır.

Düşük ve kısırlıkla ilgili geçmişi olan çiftlerde, sigara hem kadınlarda hem erkeklerde bırakılması için teşvik edilmelidir. Sigaranın bırakılması doğurganlığı doğal olarak sağlanmasına yardımcı olabileceği gibi kısırlık tedavisinde de başarı oranını artırmaktadır.
//]]>