Tekrarlayan Düşükler, Op. Dr. Suzan Gençsoy – 21 Haziran Çarşamba
Haziran 20, 2017
‘Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?’ konulu bilgilendirme semineri
Ekim 31, 2017

Embriyo Transferi Sonrası Yapılması Gerekenler

Embriyo Transferi sonrası nasıl davranmanız gerekir?

Transferden sonraki ilk üç günü evinizde dinlenerek geçirmekte fayda görülmekte. Bu süre içerisinde günlük yaşam aktivitelerinizi yapmanız mümkün.

Hapşırmanın, öksürmenin, uyurken sağa, sola dönmenin tutunma üzerinde olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, merdiven inip çıkmanın da bir sakıncası yoktur.

Gebelik oluşana kadar ağır egzersiz ve ağır işlerden uzak durmakta, ani hareketler yapmamaya özen göstermemekte fayda var.

Transfer sonrasında 2-3 saatlik mesafelere yolculuk etmekte bir sakınca bulunmuyor. Daha uzun mesafelere gitmeniz gerektiği durumlarda bir gün geçirdikten sonra gitmenizde yarar var.

Göğüslerde dolgunluk, adet görecek gibi kasıklarda ağrı, pembe- kırmızı, kahverengi damla şeklindeki akıntılar transfer işlemi sonrasında görülebilecek durumlardır. Bu durumlarla karşılaştığınızda korkmanıza ya da endişelenmenize gerek yoktur.

Transfer işleminden sonra duş yapmanızda bir sakınca yoktur.

Hem transfer sonrasında hem de gebelik boyunca asitli içecekler, kahve ve bitkisel çayları tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Sigara ve alkol kesinlikle kullanmamak gerekmektedir.

Aşırı baharatlı, yağlı gıdalardan uzak durarak taze sebze, meyve ve protein ağırlıklı besinleri tüketmeye özen gösterip,  bol su tüketmenizde yarar var.

Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kesinlikle kullanmayın.