Tüp bebek tedavilerinde gebelik şansını arttıran yöntemler
Şubat 16, 2018
AMH Testi Nedir?
Eylül 14, 2018

Rahimin Doğumsal Anomalileri – (Konjenital Uterin Anomaliler)

Rahimin Doğumsal Anomalileri (Konjenital Uterin Anomaliler)

Toplumda % 2-3 oranında görülür. Embryonal hayatta rahmi oluşturan Müller Kanalı’ nın tek ya da çift taraflı olarak yetersiz gelişimi, hiç gelişmemesi ya da bu kanalın birleşme anomalileri nedeniyle ortaya çıkar.  Vaginanın kapalı olması ya da gelişmemiş bir rahim boynuzunun içinde adet kanının akışının engellemesi nedeniyle ağrıya neden olabilir.

“Uterus didelphys” veya “bicornuat uterus “ gibi çift rahim olgularında artık metroplasti (rahim boşluklarının özel bir teknikle birleştirilmesi) operasyonu önerilmemektedir.  Ancak çok istisnai durumlarda bu operasyonlar yapılabilir.  Son yıllarda bu ameliyatlar robotik cerrahi ile karın açılmadan yapılabilir hale gelmiştir. Açıklanamayan infertilite, tekrarlayan gebelik kaybı olgularında rahim içindeki bölmenin histeroskopik olarak kesilmesi gereklidir. Kolay bir tedavi olması nedeniyle septum varlığı tespit edilir edilmez septumun kesilmesi önerilir.

Birinci ve ikinci trimestrde düşük oranları artmıştır. Erken doğum ve doğum sırasında prezantasyon anomalisi (makat geliş, yan duruş gibi) gibi riskleri artırırlar.  Canlı doğum oranlarının en düşük olduğu grup % 50-55 sıklık ile (septat uterus) rahim içinde tam perde olan gruptur.  Ağrılı adet görmeyi engellemek ve endometriozis riskini azaltmak için aktif bir rudimenter horn (normal rahim yapısında, aylık hormonal değişiklikleri gösteren ama az gelişmiş olan rahim boynuzu) varsa operasyon gereklidir.

Ağır, düzeltilemeyen rahim anomalisi olan ya da rahimi olmayan kişilerde taşıyıcı annelik düşünülmelidir.  Son zamanlarda bu durumun çözümü için rahim nakli de gündeme gelmiştir.    Çift rahimi olup tüp bebek tedavisi yapılan hastalarda gebelik kaybı ve erken doğum riskini azaltmak için bir embryo transfer etmek en doğru olanıdır. Transfer işlemi tercihan daha geniş olan rahim boşluğuna yapılmalıdır. Bu hastalarda erken doğum ve gelişme geriliği riski yüksek olduğundan gebelik süresince rahim ağzı ölçümü ve bebeğin büyüme takiplerinin yapılması önemlidir.

 

Op Dr Nurettin Türktekin