Embriyo Havuz Yöntemi

Yumurta rezervi azalmış ve beraberinde tüp bebek tedavisi başarısızlıkları olan çiftlerde, iki veya daha çok sayıda yumurta toplama işlemi (OPU) yapılarak elde edilen embriyoların biriktirilip transferin gerçekleştirilmesi işlemine verilen addır.

Embriyo transferi sonrası bir veya birden fazla negatif sonuç alan çiftlerde bu durum tedavi sonuçlarını olumsuz etkilemekte ve hastaları tedaviden maddi ve manevi olarak soğutmaktadır. Birçok çift bu nedenlere bağlı olarak tedaviyi bırakmaktadırlar. Oysa bunların tedaviye devamlarını sağlamak birçoğunun çocuk sahibi olmalarına olanak sağlayabilir. Aynı zamanda hastalarımızın ikinci ve sonraki yumurta toplama işlemlerinde tedavi maliyeti de %20-25 civarında azalmaktadır.

Bu yolla daha az maliyet ile çifti daha çok tüp bebek tedavisine almak, sonuca ulaşmada şansımızı artırabilmektedir. Yöntemin bir diğer yararı Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) yapılacak olgularda biyopsi yapılabilecek embriyo sayısını artırarak bunları birlikte işleme almak ve PGT maliyetini de düşürmektir. Havuz yönteminin başarılı olabilmesi için laboratuvarın çok başarılı bir embryo dondurma tekniğine sahip olması da önemlidir.

Embriyo havuzu yöntemiyle her defasında transfer yapılmadığı için hem hastanın stresi azalmakta hem de daha az maliyet ile daha çok tedavi ve embriyo transferi başına daha yüksek gebelik şansı yakalamak mümkün olacaktır.