Sperm Dondurma (Sperm Freezing)

Sperm Dondurma Nedir?

Erkekten çeşitli yollarla (operasyon dahil) alınan sperm örneğinin daha sonra tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere laboratuvar ortamında dondurulması işlemidir. Hangi koşullarda önerilmektedir?

• Testis kanseri yada başka kanser tedavilerinde kemoterapi uygulamalarından önce,
• Sperm üretimini bozabilecek ilaç kullanımı veya cerrahi işlemden önce,
• Sperm sayısı çok düşük ve bu durumun daha da kötüleşebilmesi ihtimali olan erkeklerde,
• Omurilik yaralanmaları sebebiyle ejakülasyon problemi yaşayan erkeklerde,
• Tedavi esnasında iş sebebiyle şehir dışında olmak zorunda olanlar (kısa süreliğine olmak kaydıyla)

Sperm Dondurma İşlemi güvenilir midir ve nasıl yapılmaktadır?

Bu işlem için 3 günlük cinsel perhiz öneriyoruz ve merkezimizde rahat, temiz, uygun ortamda örnek vermesini sağlıyoruz. Sperm sayısının az olduğu veya hastanın mastürbasyonla sperm veremediği durumlarda sperm örneği cerrahi yöntemlerle alınmaktadır. Bu işlemler lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Cinsel perhiz süresini uzatmamakta önemlidir çünkü süre uzadığında sperm sayısı artarken sperm hareketliliği ve kalitesi düşecektir.

Toplanan spermler dondurulmadan önce analiz edilir. Semen analizinde; sperm sayısı, hareketliliği ve yapısı değerlendirilir. Böylece en sağlıklı spermlerin seçilmesi ve dondurulması sağlanır. Alınan sperm örneği istenen kalitede değilse doktorumuz bir kez daha sperm örneği vermenizi isteyebilir. Sperm analizi tamamlandıktan sonra alınan örnek, özel olarak formüle edilmiş sperm dondurma sıvısı kullanılarak -196 derecede dondurulur ve yıllarca bu şekilde saklanabilir.