VAJİNİSMUS

Korkulu rüya; Vajinismus, Nedir?

Vaginismus kadının vajinanın girişindeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu kendi arzusuna rağmen vajina içerisine yabancı bir cisim alamaması olarak geçmektedir. Yabancı cisim olarak kastedilen eşinin penisi haricinde fitil, tampon, parmak ve jinekolojik muayenelerde buna dahildir. Hastalığının görülme sıklığı net olarak bilinmemekle birlikte %5-10 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Başta bilinçaltı korku olmak üzere kadının cinsel ilişkiye girme isteği duyduğu halde istemsizce kasılmasının pek çok nedeni olabilir, cinsel tabular, yetersiz seks eğitimi, aşırı heyecan, cinsel istismar vb. nedenler kadın bedeninin böyle bir reaksiyon vermesine neden olmaktadır. Eğer çift, çocuk sahibi olma yönünde çevrelerinden baskı görüyorsa durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki belirtiler gözlemlenir:
• Cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi veya yarım olarak gerçekleşmesi
• Birleşme sırasında yaşanılan titreme, terleme, çarpıntı, ölme düşüncesi hisler adeta bir ‘panik atak’ benzeri durumu yansıtır.
• Cinsel birleşme esnasında acı hissetme
• Cinsel ilişkiden ve jinekolojik muayeneden korkma
• Vajina içerisine fitil veya tampon yerleştirememe

Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi?

İlişkiye giremeyen hastalar aşılama ya da tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olabilir. Merkezimiz bu çiftlerde çocuk sahibi olmaya engel başka bir sorun olup olmadığını da mutlaka araştırıyor. Gerekli testler tamamlandıktan sonra vaginismus harici başka bir problem yoksa çiftte öncelikle aşılama yöntemi uygulanarak hamilelik gerçekleştirilebilir. Yapılan tetkiklerde sperm veya yumurtalıklara bağlı bir sorun saptanırsa çifte özel bir tüp bebek tedavisi planlanabilir.