STRES ve İNFERTİLİTE

Stres sizi tehdit ediliyormuş gibi hissettiren ve zararlı gelen herhangi bir şeyden dolayı olabilir. Basit tek bir olay (ya da onun hakkında endişelenmeniz) strese yol açabilir. Yani bu ufak tefek şeyler sizi bütün gün boyunca endişelendirebilir.

Herhangi bir olay tarafından oluşan (ya da korktuğunuz bir şeyden ) akut stres, kalbinizin daha hızlı atmasına ve kan basıncınızın artmasına yol açar. Daha zor nefes almaya başlarsınız, elleriniz titrer ve deriniz soğumuş gibi olur ve nemlenir. Kronik stres ise; sürekli stresli olduğunuz durumdur, depresyona yol açabilir ve uyku düzeninizde değişikliklere yol açabilir. Aynı zamanda hastalıklarla savaşma şansınızı da azaltabilir. Stres vücuttaki organların normalden daha çok çalışmasını sağlar ve hormonlarda dahil önemli bazı kimyasalların üretimini arttırır.

Kısırlığımın nedeni stres mi ?

Büyük bir olasılıkla hayır. Kısırlık çok stresli olsa da, stresin kısırlığa yol açtığına dair bir kanıt yoktur. Bazı özel durumlardaki kadınlarda, çok fazla stresli olmak hormon seviyelerinin değişmesine yol açar bu nedenle de yumurtanın gecikmiş salınımına ya da hiç salınmamasına neden olabilir.

Beni stresli yapan kısırlık mıdır ?

Belki. Kısırlık için tedavi gören çoğu kadın, kanser ya da kalp hastalıkları olan kadınlarla aynı strese sahiptir. Kısır çiftler her ay strese maruz kalırlar: Önce hamile olduklarını zannederler ve hamile değilse de çift hayal kırıklıklarıyla baş etmek zorundadırlar.

Neden kısırlık streslidir ?

Çoğu çift hayatlarını planlamaya alışıktırlar. Eğer bir şey için çok çalışırlarsa başaracaklarına inanırlar. Bu nedenle hamile kalmak zor olduğunda sanki vücutlarının ya da aile olma amaçlarının kontrolü onlarda değilmiş gibi hissederler. Kısırlıkta ne kadar çalışılırsa çalışılsın bir bebek sahibi olamama ihtimali vardır.

Kısırlık testleri ve tedavileri fiziksel, duygusal ve finansal olarak stresli olabilirler. Kısırlık bir çiftin ayrılmasına neden olabilir bu da stres düzeyini arttırır. Çiftlerin kısırlık tedavisi için birçok doktor randevusu olabilir ve bu da işlerinden ya da diğer aktivitelerden geri kalmalarını sağlayabilir.

Stresimi azaltmak için ne yapabilirim ?

- Partnerinizle konuşun. Yalnız olmadığınızın farkına varın. Bireysel ya da çift danışmanları ya da destek grupları aracılığıyla kısır olan diğer insanlarla konuşun.

- Kısırlık üzerine kitaplar okuyun, bu size hislerinizin normal olduğunu gösterecek ve onlarla başa çıkmanız için yardımcı olacaktırlar.

- Meditasyon, yoga, akupunktur gibi stresi azaltma tekniklerini öğrenin.

- Çok fazla kafein ya da diğer uyarıcıları almaktan kaçının.

- Fiziksel ve duygusal gerilimi azaltmak için düzenli egzersiz yapın.

- Partnerinizin ve sizin de rahat olduğu bir tedavi planı yapın.

- Kısırlığınızın nedenleri ve olası tedavi seçeneklerinizle ilgili öğrenebildiğiniz kadar bilgi edinin.
//]]>