ENFEKSİYONLAR

Genital enfeksiyonlar; vajinal kokulu veya kokusuz akıntı ve vulva da hassasiyet ile karakterize klinik durumlardır.
En sık bakteri kaynaklı olup çoğu zaman antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Maalesef vakaların hemen hemen yarısı gizli kalıp farkına varılmaz. Dikkatli bir vajinal muayenede hekim tarafından fark edilip tedavi edilmelidir. Aksi takdir de istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Kişisel hijyen yetersizliği, partner bulaşı ya da bakteri ile kontaminasyon gibi nedenlerden ötürü oluşabilir. Yine bir başka sık enfeksiyon nedeni mantar enfeksiyonu olan candidiasistir. Bu ise antibiyotik kullnımı ile tablo daha da ağırlaşır. Antibiyotik yerine antifungal tedavilerden çoğunlukla vajinal fitil yada tabletlerden bazen de sistemik ilaçlardan fayda görülebilir. Dikkat edip fark edilmez ise düşük nedeni dahi olabilecek ciddi bir durumdur.
Kimi zaman idrarda yanma, sık idrara çıkma, acil idrar gibi üriner enfeksiyon bulguları da verebilir. Bu durum iyi sorgulanmalı tekrarlayan veya ciddi enfeksiyon varlığında eş tedavisi de göz ardı edilmemelidir.

Genital enfeksiyonların bir ciddi formu da tüp de sıvı birikmesi (hidrosalpenks), tüpde apse (piyosalpenks) gibi normal yoldan gebe kalınmasını engelleyen hatta tüp bebek yapılsa dahi tedavi başarısını azaltan tıbbi problemlerdir. Ki bu hastalar dikkatli değerlendirilip gerekirse tüp bebek tedavisine başlamadan önce laparaskopi ile bu durumun düzeltilerek tüp bebek tedavisinin gebelikle sonuçlanma ve canlı doğum oranlarında artış sağlanmalıdır.