CD56 Testi

CD56 Testi

CD56 testi, Naturel killer (NK) olarak bilinen ve rahim içindeki oranları çeşitli sebeplerle değişmiş bu hücreler gebeliğin oluşmasını olumsuz yönde etkiler . Rahim iç tabakasındaki bu hücrelerin yoğunluk durumunun tespit edilmesini sağlayan testtir.

Gerek kendiliğinden oluşan gebeliklerde gerekse tüp bebek tedavileri sonrası elde edilen gebeliklerde embriyonun rahim iç tabakasına yerleşmesi esnasında çok sayıda moleküler mekanizma devreye girmektedir. Bu mekanizmalar içerisinde bağışıklık sisteminin gebelik için uygun bir düzeyde olmasının büyük önemi vardır. NK hücrelerinin miktarının rahim iç tabakasında normalden fazla ya da az olması embriyoların rahme yerleşmesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu hücrelerin rahim iç tabakasında normalden fazla olması gebelik kayıplarının nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Öncesinde 2 veya daha fazla spontan düşüğü olan hastalara veya daha önce geçirilen tüp bebek tedavilerinde 4 ya da daha fazla iyi kalitede embriyo transfer edilmesine rağmen gebelik oluşmayan hastalara önerilebilir.

CD56 Testi Nasıl Yapılır ve Tedavisi nasıl olur?

Bu test için hastaların kanda ya da rahim dokusuna bakılabilir. Ancak kandaki hücre oranının miktarı yetersiz kalabileceği için tercih edilen yaklaşım değerlendirmenin dokudan yapılmasıdır.

Bunun için tercihen adetin 21 ila 24. günleri arası rahim iç tabakasından anestezi eşliğinde alınacak doku parçasından i yapılan immüno histokimyasal bir değerlendirme yapılarak sonuç verilir.

CD56 düzeyi yüksek saptanan hastalarda bu değişmiş hücre oranlarının düzeltilmesi adına bağışıklık sistemini dengeleyici tedaviler uygulanır ve sistemde denge sağlandıktan sonra embriyo transferinin yapılması çiftlerin şansını arttırabilir.